سلسله های پادشاهی ایران

سلسله های پادشاهی ایران که گفته می‌شود که اولین پادشاهی ایران و اولین سلسله معروف که از ان اثار به جا مانده  متعلق به کیومرث بود و در اوستا نیز از او یاد شد. البته حکومت او در دوران انسان‌های اولیه شکل گرفت و زمانی بود که انسان‌ها در غارها زندگی می‌کنند.
به طور خیلی خلاصه حکومت های ماقبل تاریخ عبارتند از : نیاایلامی ، عیلام ، منائیان ،  حکومت های پادشاهی قبل از اسلام هم مادها ، هخامنشیان ، سلوکیان ، اشکانیان ، ساسانیان ، حکومت های بعد از اسلام عبارتند از : امویان ، عباسیان ، طاهریان ، علویان ، صفاریان ، سامانیان ، آل زیار ، آل بویه ، غزنویان ، سلجوقیان ، خوارزمشاهیان حکومت های بعد مغولان نیز : ایلخانان ، تیموریان ، صفویان ،افغان ها ، افشاریه ، زندیه ، قاجاریه ، پهلوی 

سلسله پادشاهی ایران

نیا ایلامی و عیلامیان در سلسله های پادشاهی ایران

ایلامیان از اولین حکومت‌های ایران است که حرف ها و سخن های زیادی در مورد این حکومت در دسترس نیست  اما گفته می‌شود که دوران حکومت ایلامیان به 500 سال رسید و احتمالاً پایتخت ایلامیان شوش انتخاب شده بود. بر اساس گفته‌ها این تمدن نیز جزو تمدن‌های ایلامیان بود که باز هم با مرکزیت شوش ادامه پیدا کرد و به مدت 2161 سال دوام داشته است.

منائیان و اورارتو

منائیان هم با پایتخت بوکان و زبان ایرانی به مدت 234 سال یکی دیگر از حکومت‌های ایران به حساب می‌آیند.

اورارتو(به ارمنی Ուրարտու – Urartu به آسوری māt Urarṭu; بابلی Urashtu) نام تمدّنی در عصر آهن است. کلمه اورارتو، ریشهٔ نامکوه آرارات است. دولت اورارتو از اتحاد میان قبایل و طوایف اطراف دریاچه ی وان با مرکزیتی به نام توشیبا شکل گرفت. گستره جغرافیایی حکومت این تمدن در اطراف دریاچه ارومیه دریاچه وان، و بلندیهای ارمنستان قرار داشت. مردم اورارتو از نیاکان گرجی‌هاوارمنی‌هابه شمار می‌روند و از حدود ۱۵۰۰ سال پیش از میلاد مسیح، تا ششصد پیش از میلاد بر منطقه حکمرانی داشتند.

ماد ها

مادها با انتخاب پایتخت هگمتانه بر ایران حکومت کردند. مادها قومی ایرانی بودند که به رهبری دیاکو نظم گرفتند. البته از دیگران حاکمان مادها می‌توان به هوخشتره و آزی دهاک نیز اشاره کرد. مادها حکومت طولانی داشتند اما تاریخ دقیقی از مدت زمان حکومت آن‌ها در دست نیست.

هخامنشیان در سلسله های پادشاهی ایران

کوروش با شکست مادها این حکومت را به پایان رساند و حکومتی جدید با نام حکومت هخامنشیان را ایجاد نمود. هخامنشیان نخستین دولت متمدن در تمام جهان آن دوران بود. دوران هخامنشان دوران پیشرفت، فرهنگ و تمدن بود و به جرات می‌توان گفت دوره هخامنشیان دوره جهش بشریت و دوره جهش تاریخ ایران و جهان بود. از پادشاهان دوره هخامنشیان می‌توان به ترتیب به کوروش کبیر، کمبوجیه، گئومات، داریوش، خشایار شاه، اردشیر، خشایارشاه دوم، سغد پانوس یا سغدیان، داریوش دوم، اردشیر دوم، اردشیر سوم، ارسس و داریوش سوم اشاره کرد.

هخامنشیان

سلوکیان

سلوکوس سردار اسکندر مقدونی پس از مرگ او به حکومت رسید و حکومت سلوکیان را ایجاد نمود. سلوکیان از ریشه یونانیان بودند و فرهنگ و زبان یونانی را به ایران آوردند. این حکومت در نهایت در زمان آنتیوخوس دوم به پایان رسید.

 

اشکانیان در سلسله های پادشاهی ایران

اشکانیان هم تمدن یونانی بودند که پس از سلوکیان شکل گرفتند. این حکومت با پادشاهی اشک اول یا ارشک شکل گرفت و پس از آن تیرداد، اردوان، فری یاپت، فرهاد، مهرداد، فرهاد دوم، اردوان دوم، مهرداد دوم، گودرز، آرد، سیناتروک، فرهاد سوم، مهرداد سوم، آرد دوم، فرهاد چهارم، تیرداد دوم، فرهاد پنجم، آرد سوم، ونن، اردوان سوم، وردان، گودرز دوم، ونن دوم، به لاش، پاکور، اردوان چهارم، خسرو، به لاش دوم، به لاش سوم، به لاش چهارم، به لاش پنجم و در نهایت اردوان پنجم حکومت کردند.

ساسانیان

اردشیر بابکان پس از حکومت اشکانیان، حکومت ساسانیان را ایجاد کرد و پایتخت ساسانیان شهر تیسفون در نزدیکی بغداد بود. اردشیر دین زردشتی را دین رسمی کشور اعلام کرد. پس از مرگ اردشیر بابکان پسرش شاپور اول بر تخت شاهنشاهی نشست وی از شاهان بزرگ ساسانی بشمار می‌رود. از شاهان این دوره می‌توان به اردشیر بابکان، شاپور اول، هرمز اول، بهرام اول، بهرام دوم، بهرام سوم، نرسی، هرمز دوم، شاپور دوم، اردشیر دوم، شاپور سوم، بهرام چهارم، یزدگرد، بهرام پنجم یا بهرام گور، یزدگرد دوم، هرمز سوم، پیروز، به لاش، قباد اول، زاماسب، انوشیروان دادگر، هرمز چهارم، خسرو پرویز، قباد دوم، اردشیر سوم، شیرویه، ملکه پوراندخت، هرمز پنجم و یزدگرد سوم اشاره کرد. طاق بستان 

, , , , , , , , , , , , , ,

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست