انواع فلزیاب بر حسب نوع کارایی

انواع فلزیاب ساخته شده در حاضر در جهان به چند دسته بندی تقسیم می شوند : فلزیاب ، طلایاب ، گنج یاب ، ردیاب (شعاع زن ) ، اسکنر ، حفره یاب ، فلزیاب vlf ، فلزیاب پالسی ، فلزیاب صنعتی ، فلزیاب TR تقسیم بندی می شود ( سایر انواع فلزیاب که در اینجا ذکر نشده در محیط واقعی تولید نشده اند )

انواع فلزیاب

فلزیاب به دستگاهی گفته می شود که بر اساس فرکانس یا پالس (طول موج ) کارکرده و می تواند اشیای فلزی مدفون خاک یا دیوار و سطح کشف کند . این دستگاه با ایجاد میدان مغناطیسی در اطراف لوپ (کویل ) زمانی که هنگام گشتن ( کاوش ) در محدوده میدان مغناطیسی فلز دیگری قرار گیرد شروع به صدا یا لرزش می کند . عمق سنس یا شناسایی دستگاه فلزیاب بر حسب نوع ، جنس و اندازه فلز مدفون در خاک متفاوت است .

 

گنج یاب و طلایاب : به دستگاهی که علاوه بر شناسایی فلز در زیر خاک نوع ان از نظر با ارزش یا بی ارزش ( منظور شناسایی طلا & نقره & مس و.. ) را بتواند شناسایی کند ( که به اصلاح به ان تفکیک گوییم ) گنج یاب و دستگاهی که تبحر خاصی در شناسایی طلا دارد طلایاب گفته می شود .

 

فلزیاب vlf : این نوع از دستگاه فلزیاب وزن سبکی دارند و اندازه لوپ ان هها کمتر از 25 سانت به صورت دایره وار می باشد و عمق سنس ان ها کمتر از 2 متر می باشد. از این دسته فلزیاب ها برای پیدا کردن اجسام فلزیاب در سطح خاک استفاده می شود .انواع پیشرفته این دستگاهها دارای صفحه نمایش دیجیتالی بوده کع قدرت تفکیک 80 درصد دارند و می توانند دسته فلزات اهنی از غیر اهنی تشخیص دهند .

فلزیاب

فلزیاب pi : به این نوع فلزیاب ها پالسی می گویند که قدرت و برتری بیشتری نسبت به دیگر دستگاهها دارند وزن ان ها سنگین بوده و مصرف برق انها زیاد است . نحوه کار این نوع فلزیاب ها ارسال پالس به زمین و تجزیه و تحلیل نتایج حاصل از داده هاست .

 

فلزیاب صنعتی : از این نوع دستگاهها در اداره اب و فاضلاب & شهرداری & بخش های کشاورزی و در لوله یابی یا حفره یابی استفاده می شود . در اداره اب و فاضلاب تهران از این دستگاهها برای پیدا کردن لوله ها و دریچه های فاضلاب در زیر اسفالت استفاده می شود

 

فلزیاب فرکانسی :فلزیاب با قدرت ارسال فرکانس از نوع فرکانس القائی یا جذبی با تنظیمات تفکیک و تشخیص و سطح و حجم ترشهولد (edit & vdi &threshold) که توان بالایی در تشخیص و تفکیک نوع فلز مدفون شده در زیر خاک دارند و می توانند اهدافی مانند طلا از اجناس بی ارزش شناسایی کنند . در این نوع فلزیاب مهارت اپراتور نقش کلیدی و اصلی در کار دارد و با به دست اوردن مهارت کافی نتایج خوب حاصل می شود .

 

فلزیاب مغناطیس : این نوع فلزیاب ها از نوع مگنومتر یا مگنت و تسلا می باشند که عملکرد این نوع دستگاهها بر حسب نوع فاز میدان مغناطیسی می باشد و می توانند مواد معدنی یا منابع و لایه های زمین را بشناسند

 

دستگاه اسکنر زمینی : این نوع دستگاهها با ارسال داده به زمین و برگشت نتایج حاصل از ان تصویر تخمینی و تا حد امکان واقعی از جسم به ما می دهند این دستگاهها معمولا قیمت بالایی دارند و برای مصارف حفره یابی ، ژئوفیزیک و زمین شناسی کاربرد دارند . 

, , , , , , , , , , , , , , , , ,

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست